• polski
  • english

Mariusz Gil

O prelegencie:
Technologiami webowymi i tworzeniem aplikacji internetowych zajmuje się od ponad 9 lat, mieszka i pracuje we Wrocławiu. W tym czasie pracował m.in. jako programista w GG Network S.A. (dawniej Gadu-Gadu S.A.), programista / project manager IT w Adv.pl S.A. (gdzie projektował oraz implementował aplikacje dla takich klientów jak Telefonia Dialog S.A., Telekomunikacja Polska S.A., Orange, Lukas Bank, Getin Bank, Nestle Polska, Polifarb Cieszyn-Wrocław S.A., Opoczno, Hasco-Lek S.A., Jutrzenka S.A.), freelancer (FCP Internet Ltd. – UK).

Od roku pracuje także jako konsultant w sprawach wydajności i skalowalności aplikacji internetowych. Dotychczas występował na konferencji projektu JuniorInternet 2008 oraz gościnnych wykładach i seminariach w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, którego jest absolwentem. Uczestnik wielu konferencji poświęconych tematyce aplikacji internetowych oraz językom PHP i Ruby. Obecnie jest w trakcie uruchamiania serwisu/bloga dla programistów i project managerów dotyczącego właśnie tematyki wydajności i skalowalności aplikacji.

Sesja: PHP

Tytuł wykładu: High Performance PHP

Streszczenie:
Prezentacja przybliża tematykę projektowania oraz implementacji aplikacji PHP o wysokiej wydajności. Na podstawie własnych doświadczeń oraz wiedzy udostępnianej przez developerów i architektów m.in. Digg, Yahoo!, Facebook, Friendster oraz Flickr zostaną zaprezentowane techniki zapewniania aplikacjom wystarczającej wydajności i szybkości. Przedstawiane przykłady dotyczyć będą zarówno samego kodu PHP jak i rozwiązań na poziomie architektonicznym, znajdzie się tu także czas dla opisania najczęściej stosowanych dziś konfiguracji stosów oprogramowania wykorzystujących PHP. Autor prezentacji przedstawi także techniki i narzędzia pomocne podczas testowania wydajności aplikacji, w tym profilowania jej kodu czy odnajdywania potencjalnych “wąskich gardeł”.

Podsumowaniem prelekcji będzie przedstawienie zestawu 10 najlepszych i najgorszych technik/rozwiązań mających wpływ na wydajność PHP, z jakimi może się spotkać architekt i programista PHP. Na zakończenie odbędzie się także krótka sesja live coding demo, pokazująca efekt omówionych wcześniej podstawowych działań optymalizacyjnych, za przykład posłuży tu prosta aplikacja oparta o Zend Framework lub Symfony oraz relacyjną bazę danych.