• polski
  • english

Jarosław Pałka

O prelegencie:
Jarosław Pałka, pracuje od 10 lat w branży. Na co dzień ma już niewiele wspólnego z tworzeniem aplikacji, nowymi wersjami i problemami w systemach produkcyjnych. Większość czasu spędza proponując narzędzia, techniki i technologie. Jednak wieczorową porą odpala swój ulubiony edytor i eksperymentuje z językami dynamicznymi, wzorcami EIP i rozwiązaniami z zakresu CEP (Complex Event Processing).

Sesja: PHP

Temat wykładu:
JavaScript po stronie serwera

Streszczenie:
W styczniu 2010 ThoughtWorks Technical Advisory Board opublikował analizę technologii, które będą miały znaczący wpływ na na rynek i mają porządnie namieszać w środowisku IT.

Zastosowanie języka JavaScript po stronie aplikacji serwerowych znalazło się w tej analizie, jako technologia gotowa dla poważnych zastosowań. Można nie podzielać entuzjazmu i optymizmu autorów opracowania, jednak nie można zaprzeczyć faktowi, że mamy do czynienia z ciekawym trendem.

Podczas prezentacji postaram się obalić kilka mitów narosłych wokół JavaScript’u, a także przeanalizować powody złej opinii o tym języku krążących wśród programistów. Jeśli tylko uda się przekonać słuchaczy, zaprezentuje możliwości zastosowania JavaScript’u poza światem przeglądarek, Web 2.0 i RIA.

Postaram się przedstawić pracę nad specyfikacja CommonJS i dostępnych implementacjach, z szczególnym naciskiem na: - system modułów, - proponowaną bibliotekę standardową, w skład której wchodzą moduły binary, encodings, io, system i sockets, - dostępne implementacje, czyli projekty Narwhal, Helma oraz node.js

Zakładam, że nie uda mi się odpowiedzieć na pytanie czy rzeczywiście jesteśmy gotowi na zmianę w postrzeganiu języka JavaScript. Mogę mieć tylko nadzieje, że wyposażeni w informacje zawarte w prezentacji oraz kilka narzędzi, o których też postaram się opowiedzieć, wrócicie do domu i dać jeszcze jedną szansę tej technologi.