• polski
  • english

Aktualności

Przypomnij sobie 4Developers 2010 w Poznaniu

Zapraszamy do oglądania filmów z poprzedniej edycji konferencji 4Developers. Przypomnij sobie świetne prezentacje m. in. Sebastiana Bergmanna, twórcy PHPUnit, który przedstawił zestaw narzędzi do testowania aplikacji w PHP (właśnie PHPUnit, PHP_CodeSniffer, PHP_Depend i phpUnderControl), Mariusza Gila z Naszej Klasy, który bazując na swoim zawodowym doświadczeniu, pokazał nam jak optymalizować aplikację, tak aby była ona w stanie sprawnie działać nawet przy naprawdę dużym obciążeniu. W sesji Java warto zwrócić uwagę na prezentację ”Craftmanship i wzorce projektowe”. W sesji .NET można było się dowiedzieć jak zbudować działającą aplikację w zaledwie 45min. (Maarten Balliauw). Warto obejrzeć także najciekawsze wykłady sesji Zarządzanie projektami IT – prezentację Petera Horstena, który w ciekawy i dowcipny sposób poprowadził nas przez najczęstsze problemy spotykane w projektach, ich przyczyny i metody radzenia sobie z nimi; wykład Moniki Konieczny dotyczący poprawy stosunków w projekcie między testerami i programistami.

Wszystkie filmy z 4Developers 2011 można oglądać tutaj.

Zaproszenie na CONFidence 2.0 2010

Chcielibyśmy zaproponować Państwu udział w CONFidence 2.0 2010 http://201002.confidence.org.pl – ósmej edycji międzynarodowej konferencji na temat bezpieczeństwa IT, która odbędzie się 29-30tego listopada w Pradze, Czechy. CONFidence powstał w 2005 r. jako projekt stworzony przez grupę entuzjastów zainteresowanych poprawą bezpieczeństwa systemów operacyjnych i aplikacji. Przez te kilka lat przeobraził się on w największe spotkanie hackerów w Europie Środkowo-Wschodniej, co roku CONFidence gromadzi prawie 500 uczestników: specjalistów ds. bezpieczeństwa IT z rządu, przemysłu, sektora bankowego i środowisk akademickich, a także naukowców i twórców oprogramowania. Konferencja odbywa się dwa razy w roku: w maju w Krakowie, Polska oraz w listopadzie w innej części Europy. CONFidence to miejsce spotkań społeczności security z całej Europy i nie tylko.

Prelegentami CONFidence są zawsze najlepsi światowi specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa IT. Do tej pory na konferencji mogliśmy zobaczyć prezentacje takich uznanych autorytetów jak Bruce Schneier, Dan Kaminsky, Jacob Appelbaum, Daniel Mende, David Hulton, Chris Palmer, Jesse Burns, Shawn Merdinger, Anton Chuvakin, Richard Bejtlich, Raoul Chiesa, Felix Lindner, Alexander Kornbrust, Dinis Cruz, Joanna Rutkowska, Gynvael Coldwind, Travis Omandy oraz wielu innych znakomitych prelegentów. CONFidence jest również jednym z przystanków na trasie elitarnej grupy Hackers on a Plane.

Na CONFidence 2.0 2010 zaprosiliśmy podobnie jak w trakcie poprzednich edycji wielu światowej sławy specjalistów. Do końca zostanie opublikowana wstępna lista prelegentów konferencji. Zgodnie z sugestiami, CONFidence 2.0 2010 zostanie prowadzony w jednej ścieżce ale z mocną selekcją zgłoszonych wykładów. Nowa formuła konferencji pozwoli na pełniejsze uczestniczenie słuchaczy.

Zapraszamy na stronę konferencji: http://201002.confidence.org.pl

Rejestracji można dokonać po adresem: http://rejestracja.confidence.org.pl/

Dla stałych uczestników PLNOG przewidzieliśmy kod rabatowy “confidence_plnog5″, który upoważnia do 20% zniżki.

Równocześnie przypominamy o hashtagu #CONFidence_conference działającym na Twitterze, BLIPie.

Szczegóły dotyczące Call For Papers można znaleźć na stronie: http://201002.confidence.org.pl/call-for-papers

Wszystkie osoby zainteresowane inną formą współpracy niż uczestnictwo prosimy o kontakt mailowy: jakub.koziol{@}proidea.org.pl Czekamy na Państwa ewentualne sugestie lub pytania.

Prosimy o przekazanie informacji o konferencji wszystkim osobom które mogłyby być zainteresowane tematyką CONFidence.

Zapraszamy do oglądania zdjęć z konferencji 4Developers 2010!

Wszystkie zdjęcia znajdziecie na stronie http://picasaweb.google.pl/PROIDEAconferences.

Konferencja 4Developers 2010 zakończona

26 marca 2010 po raz drugi, tym razem w Poznaniu, spotkaliśmy się na największej konferencji dla programistów i project managerów w Polsce. Do udziału w konferencji zaprosiliśmy znakomitych specjalistów z zagranicy, a także doświadczonym polskich programistów i kierowników projektów. Prawie 400 uczestników konferencji mogło wybierać z niemal 30 wykładów odbywających się w 4 równoległych sesjach: Zarządzanie projektami IT, Java, .NET & C# oraz PHP.

Oprócz standardowych prezentacji, przygotowaliśmy kilka nowości i konkursów. We współpracy z PMI Poznań zorganizowaliśmy sesję Pecha Kucha, która otworzyła ścieżkę Zarządzanie projektami IT. Pecha Kucha składała się z 20 slajdów po 20 sekund. Między każdą prezentacją mieliśmy 10 minut na dyskusję i pytania do prowadzących. Nowatorski sposób prezentacji, duże doświadczenie prowadzących i ich poczucie humoru sprawiły, że był to bardzo udany eksperyment. Poza tym w czasie konferencji można było wziąć udział w konkursie “Get a Stamp”, w którym należało na specjalnej planszy zebrać komplet pieczątek sponsorów 4Developers. Oddając uzupełnioną planszę można było zakręcić ruletką. Pierwszy szczęśliwiec, któremu na kole wypadło zero otrzymał od nas odtwarzacz mp4. Uczestnicy mogli też wykazać się kreatywnością i poczuciem humoru biorąc udział w konkursie komiksowym, gdzie należało puste chmurki z dialogami uzupełnić ciekawymi i zabawnymi tekstami. Zwycięzcy wygrali przenośne dyski 250 GB.

Wybór i różnorodność tematyki wykładów była ogromna. Nie sposób opisać w kilku zdaniach wszystkich prezentacji, jakie odbyły się w czasie 4Developers. Skupimy się więc na tych, które w ankietach pokonferencyjnych oceniliście najwyżej.

W sesji PHP najbardziej podobały się wykłady Sebastiana Bergmanna i Mariusza Gila. Sebastian, twórca PHPUnit, przedstawił zestaw narzędzi do testowania aplikacji napisanych w PHP (właśnie PHPUnit, PHP_CodeSniffer, PHP_Depend i phpUnderControl), które każdy programista powinien znać. Przekonywał deweloperów, że testowanie jest ważną częścią procesu tworzenia oprogramowania i warto poświęcić na nie czas. Z kolei Mariusz, na co dzień pracujący w Naszej Klasie, podzielił się swoim doświadczeniem w pracy w często odwiedzanym serwisie i mógł udzielić praktycznych porad na temat optymalizacji aplikacji tak, aby była ona w stanie sprawnie działać nawet przy naprawdę dużym obciążeniu.

W czasie sesji Java nie brakowało świetnych wykładów. Podobne, bardzo wysokie oceny dostały prezentacje: Piotra Walczyszyna z Adobe na temat budowania aplikacji typu RIA z wykorzystaniem Flex 4; Sławka Sobótki (”Craftmanship i wzorce projektowe” – świetna, doskonale poprowadzona prezentacja, według opinii wielu najlepsza w czasie całej konferencji!) i Marka Berkana z e-point (”Automatyczne generowanie kodu”). Nie zawiódł nas także Jacek Laskowski, stały gość konferencji PROIDEI i w ogóle konferencji Javowych w Polsce. Jak zwykle, na sam koniec konferencji, poprowadził ciekawą prezentację na temat modeli komponentowych.

Sesję .NET & C# zdominowały ciekawe prezentacje prelegentów z zagranicy, między innymi Maartena Balliauwa, który zbudował działającą aplikację w zaledwie 45 minut! Dobre wrażenie zrobił Hadi Hariri, który przedstawił podstawowe problemy, z jakimi musi się zmierzyć każdy, kto używa ASP.NET MVC. Bardzo interesująca była także prezentacja Bartłomieja Zassa, który w czasie swojego wykładu zaprezentował wszystkie główne funkcjonalności Silverlight 4.

Ogromną popularnością cieszyły się wykłady w sesji dotyczącej zarządzania projektami informatycznymi. Oprócz wspomnianych prezentacji w formie Pecha Kucha, za najlepsze wykłady w czasie tej ścieżki uznano wystąpienie Petera Horstena, który w ciekawy i dowcipny sposób poprowadził nas przez najczęstsze problemy spotykane w projektach, ich przyczyny i potencjalne, bardziej “funky” metody radzenia sobie z nimi. Nie rozczarowała nas także prezentacja Moniki Konieczny, która już drugi raz występowała w czasie 4Developers. Monika po raz kolejny pokazała, że nie brakuje jej ani doświadczenia ani kreatywności ani poczucia humoru i poprowadziła świetny wykład dotyczący poprawy stosunków w projekcie między testerami i programistami oraz sposobów przekonania ich, że obie grupy pracują dla dobra wspólnego projektu. Ciekawie wypadła prezentacja Jakuba Dąbkowskiego, który opowiadał o jednym z aspektów popularnej metodyki Scrum, czyli o pytaniach jakie padają podczas “scrum meetings”. Jakub wyjaśnił które pytania są szczególnie ważne w projekcie i dlaczego.

Konferencję zakończyliśmy rozwiązaniem konkursów i losowaniem licznych nagród. Nagrody ufundował organizator 4Developers, Fundacja PROIDEA, a także firma Adobe i Centuria, sponsorzy konferencji. Dodatkowo Michael Hunger przekazał jako nagrodę swoją Kymera Wand , ciekawy gadżet, szczególnie dla osób, które często prowadzą wykłady na konferencjach lub spotkaniach. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!

Zdjęcia i prezentacje prelegentów będą wkrótce dostępne na stronie 4Developers w zakładce “Materiały”. Filmy kręcone w czasie wykładów opublikujemy przed następną edycją konferencji, na którą zapraszamy w marcu 2011 roku.

Chcielibyśmy przeprosić za kłopot z uzyskaniem licencji ufundowanych przez Adobe na Flash Builder 4 Standard . Wiadomość e-mail z poprawnym kodem i instrukcją jak pobrać program została już wysłana do wszystkich zarejestrowanych uczestników 4Developers. Jeśli nie otrzymałeś tej informacji, upomnij się o nią pisząc do mnie na adres: anna.kolodziejczyk@proidea.org.pl

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konferencji za tworzenie jej klimatu, a także za wszystkie ciekawe dyskusje, pytania i konkluzje. Chcielibyśmy także podkreślić wkład w organizację konferencji Komitetu Programowego 4Developers w składzie: Grzegorz Duda, Michał Rączka, Szymon Kobalczyk i Przemek Kaczmarek.

Dziękujemy także sponsorom konferencji:

allegro tieto oracle
e-point e-point Microsoft
Centuria Logica IT TOUK

Więcej o konferencji możesz przeczytać m. in. na:

http://jlaskowski.blogspot.com
http://codehardgopro.blogspot.com
http://urzenia.net
http://wynurzenie.com
http://wilgucki.blogspot.com
http://akademiajavy.blogspot.com
http://hento.eu
http://blog.espeo.pl
http://www.nowaker.net
http://twitter.com

Informator dla Uczestników

Konferencja 4Developers odbędzie się już za kilka dni! Zapraszamy więc do zapoznania się z informatorem dla uczestników zawierającym podstawowe informacje logistyczne.

Można go ściągnąć tutaj.

Rezerwacja lunchu

Z powodu ograniczenia liczby miejsc w restauracji serwującej lunch, wyłączyliśmy już możliwość zamawiania dodatkowego lunchu podczas konferencji. Ci z Państwa, którzy dotychczas zamówili lunch, otrzymają go oczywiście.

Adobe Flash Builder 4 Standard dla uczestników konferencji

Nasz sponsor, firma Adobe, przygotowała specjalny kod promocyjny, dzięki któremu można ściągnąć za darmo Adobe Flash Builder 4 Standard.

Kilka dni przed rozpoczęciem konferencji wyślemy wszystkim uczestnikom e-mail ze szczegółowymi informacjami.

Pecha Kucha w ścieżce Zarządzania Projektami IT

Chcielibyśmy poinformować, że w ramach jednej z sesji IT PM przeprowadzone zostaną prezentacje w formie pecha kucha świetnych specjalistów. Szczegóły znajdują się tutaj.

Agenda jest już dostępna!

Opublikowaliśmy większość tematów wykładów, które zostaną przedstawione w czasie drugiej edycji 4Developers. Czekamy jeszcze na potwierdzenia udziału od części zaproszonych gości. Będziemy uzupełniać agendę na bieżąco. Zapraszamy do przeglądania programu każdej ze ścieżek.

Można już zgłaszać tematy i pomysły prezentacji na 4Dev2010

Zapraszamy specjalistów na co dzień zajmujących się programowaniem do nadsyłania propozycji prezentacji na tegoroczną edycję wydarzenia. 4Developers to profesjonalna, techniczna konferencja i nie akceptujemy marketingowych wykładów. Natomiast chętnie zaprosimy doświadczonych programistów, którzy pracują nad ciekawymi projektami i chcą podzielić się swoją wiedzą z innymi developerami. Jeśli pracujesz w ciekawym projekcie, odkryłeś przydatne narzędzie, znalazłeś rozwiązanie problemu, z którym walczy wielu programistów – opowiedz o tym podczas 4Developers 2010! Jak zostać prelegentem 4Dev2010? Dowiedz się tutaj…