• polski
  • english

Aktualności

Konferencja 4Developers 2010 zakończona

26 marca 2010 po raz drugi, tym razem w Poznaniu, spotkaliśmy się na największej konferencji dla programistów i project managerów w Polsce. Do udziału w konferencji zaprosiliśmy znakomitych specjalistów z zagranicy, a także doświadczonym polskich programistów i kierowników projektów. Prawie 400 uczestników konferencji mogło wybierać z niemal 30 wykładów odbywających się w 4 równoległych sesjach: Zarządzanie projektami IT, Java, .NET & C# oraz PHP.

Oprócz standardowych prezentacji, przygotowaliśmy kilka nowości i konkursów. We współpracy z PMI Poznań zorganizowaliśmy sesję Pecha Kucha, która otworzyła ścieżkę Zarządzanie projektami IT. Pecha Kucha składała się z 20 slajdów po 20 sekund. Między każdą prezentacją mieliśmy 10 minut na dyskusję i pytania do prowadzących. Nowatorski sposób prezentacji, duże doświadczenie prowadzących i ich poczucie humoru sprawiły, że był to bardzo udany eksperyment. Poza tym w czasie konferencji można było wziąć udział w konkursie “Get a Stamp”, w którym należało na specjalnej planszy zebrać komplet pieczątek sponsorów 4Developers. Oddając uzupełnioną planszę można było zakręcić ruletką. Pierwszy szczęśliwiec, któremu na kole wypadło zero otrzymał od nas odtwarzacz mp4. Uczestnicy mogli też wykazać się kreatywnością i poczuciem humoru biorąc udział w konkursie komiksowym, gdzie należało puste chmurki z dialogami uzupełnić ciekawymi i zabawnymi tekstami. Zwycięzcy wygrali przenośne dyski 250 GB.

Wybór i różnorodność tematyki wykładów była ogromna. Nie sposób opisać w kilku zdaniach wszystkich prezentacji, jakie odbyły się w czasie 4Developers. Skupimy się więc na tych, które w ankietach pokonferencyjnych oceniliście najwyżej.

W sesji PHP najbardziej podobały się wykłady Sebastiana Bergmanna i Mariusza Gila. Sebastian, twórca PHPUnit, przedstawił zestaw narzędzi do testowania aplikacji napisanych w PHP (właśnie PHPUnit, PHP_CodeSniffer, PHP_Depend i phpUnderControl), które każdy programista powinien znać. Przekonywał deweloperów, że testowanie jest ważną częścią procesu tworzenia oprogramowania i warto poświęcić na nie czas. Z kolei Mariusz, na co dzień pracujący w Naszej Klasie, podzielił się swoim doświadczeniem w pracy w często odwiedzanym serwisie i mógł udzielić praktycznych porad na temat optymalizacji aplikacji tak, aby była ona w stanie sprawnie działać nawet przy naprawdę dużym obciążeniu.

W czasie sesji Java nie brakowało świetnych wykładów. Podobne, bardzo wysokie oceny dostały prezentacje: Piotra Walczyszyna z Adobe na temat budowania aplikacji typu RIA z wykorzystaniem Flex 4; Sławka Sobótki (”Craftmanship i wzorce projektowe” – świetna, doskonale poprowadzona prezentacja, według opinii wielu najlepsza w czasie całej konferencji!) i Marka Berkana z e-point (”Automatyczne generowanie kodu”). Nie zawiódł nas także Jacek Laskowski, stały gość konferencji PROIDEI i w ogóle konferencji Javowych w Polsce. Jak zwykle, na sam koniec konferencji, poprowadził ciekawą prezentację na temat modeli komponentowych.

Sesję .NET & C# zdominowały ciekawe prezentacje prelegentów z zagranicy, między innymi Maartena Balliauwa, który zbudował działającą aplikację w zaledwie 45 minut! Dobre wrażenie zrobił Hadi Hariri, który przedstawił podstawowe problemy, z jakimi musi się zmierzyć każdy, kto używa ASP.NET MVC. Bardzo interesująca była także prezentacja Bartłomieja Zassa, który w czasie swojego wykładu zaprezentował wszystkie główne funkcjonalności Silverlight 4.

Ogromną popularnością cieszyły się wykłady w sesji dotyczącej zarządzania projektami informatycznymi. Oprócz wspomnianych prezentacji w formie Pecha Kucha, za najlepsze wykłady w czasie tej ścieżki uznano wystąpienie Petera Horstena, który w ciekawy i dowcipny sposób poprowadził nas przez najczęstsze problemy spotykane w projektach, ich przyczyny i potencjalne, bardziej “funky” metody radzenia sobie z nimi. Nie rozczarowała nas także prezentacja Moniki Konieczny, która już drugi raz występowała w czasie 4Developers. Monika po raz kolejny pokazała, że nie brakuje jej ani doświadczenia ani kreatywności ani poczucia humoru i poprowadziła świetny wykład dotyczący poprawy stosunków w projekcie między testerami i programistami oraz sposobów przekonania ich, że obie grupy pracują dla dobra wspólnego projektu. Ciekawie wypadła prezentacja Jakuba Dąbkowskiego, który opowiadał o jednym z aspektów popularnej metodyki Scrum, czyli o pytaniach jakie padają podczas “scrum meetings”. Jakub wyjaśnił które pytania są szczególnie ważne w projekcie i dlaczego.

Konferencję zakończyliśmy rozwiązaniem konkursów i losowaniem licznych nagród. Nagrody ufundował organizator 4Developers, Fundacja PROIDEA, a także firma Adobe i Centuria, sponsorzy konferencji. Dodatkowo Michael Hunger przekazał jako nagrodę swoją Kymera Wand , ciekawy gadżet, szczególnie dla osób, które często prowadzą wykłady na konferencjach lub spotkaniach. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!

Zdjęcia i prezentacje prelegentów będą wkrótce dostępne na stronie 4Developers w zakładce “Materiały”. Filmy kręcone w czasie wykładów opublikujemy przed następną edycją konferencji, na którą zapraszamy w marcu 2011 roku.

Chcielibyśmy przeprosić za kłopot z uzyskaniem licencji ufundowanych przez Adobe na Flash Builder 4 Standard . Wiadomość e-mail z poprawnym kodem i instrukcją jak pobrać program została już wysłana do wszystkich zarejestrowanych uczestników 4Developers. Jeśli nie otrzymałeś tej informacji, upomnij się o nią pisząc do mnie na adres: anna.kolodziejczyk@proidea.org.pl

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konferencji za tworzenie jej klimatu, a także za wszystkie ciekawe dyskusje, pytania i konkluzje. Chcielibyśmy także podkreślić wkład w organizację konferencji Komitetu Programowego 4Developers w składzie: Grzegorz Duda, Michał Rączka, Szymon Kobalczyk i Przemek Kaczmarek.

Dziękujemy także sponsorom konferencji:

allegro tieto oracle
e-point e-point Microsoft
Centuria Logica IT TOUK

Więcej o konferencji możesz przeczytać m. in. na:

http://jlaskowski.blogspot.com
http://codehardgopro.blogspot.com
http://urzenia.net
http://wynurzenie.com
http://wilgucki.blogspot.com
http://akademiajavy.blogspot.com
http://hento.eu
http://blog.espeo.pl
http://www.nowaker.net
http://twitter.com